fbpx

Епілепсія

Епілепсія – це захворювання, що викликає судоми через надмірну активність мозку. Для деяких людей з епілепсією ефективні протисудомні препарати. Однак багато хворих не реагують на ліки або не переносять їх побічні ефекти. З усіх станів, за яких може допомогти кетогенна дієта, епілепсія, безумовно, має найбільше доказів, що підтверджують її ефективність. Дослідження показують, що напади зазвичай зменшуються приблизно у 50% пацієнтів з епілепсією, які наслідують класичну кетогенну дієту.

Кетогенна дієта також може мати інші переваги для здоров’я мозку. Дослідники вивчали мозкову активність дітей з епілепсією, та виявили покращення різних мозкових патернів у 65% осіб, які дотримувалися кетогенної дієти.

Кетогенна дієта знижує частоту та тяжкість нападів у багатьох дітей та дорослих з епілепсією, які погано реагують на лікарську терапію.

Метаболічний синдром

Метаболічний синдром, іноді званий пре-діабетом, характеризується інсуліно-резистентністю. Діагноз метаболічного синдрому ставиться, якщо є будь-які з трьох критеріїв:

Широка талія: 89 см або вище у жінок, і 102 см або вище у чоловіків.
Високий рівень тригліцеридів: 150 мг/дл (1,7 ммоль/л) або вище.
Низький рівень «хорошого» холестерину ЛПВЩ: менше 40 мг/дл (1,04 ммоль/л) у чоловіків та менше 50 мг/дл (1,3 ммоль/л) у жінок.
Високий артеріальний тиск: 130/85 мм рт. ст. і вище.
Підвищений рівень цукру в крові натщесерце: 100 мг/дл (5,6 ммоль/л) або вище.

Люди з метаболічним синдромом схильні до підвищеного ризику діабету, серцевих захворювань та інших серйозних розладів, пов’язаних з інсуліно-резистентністю. Дотримання кетогенної дієти може покращити багато ознак метаболічного синдрому. Поліпшення можуть включати нормалізацію холестерину, а також зниження рівня цукру в крові та артеріального тиску.

Кетогенна дієта може знизити абдомінальне ожиріння, рівень тригліцеридів, артеріальний тиск та рівень цукру в крові у людей із метаболічним синдромом.

Хвороби накопичення глікогену

Хвороби накопичення глікогену (БНГ) – це розлади метаболізму вуглеводів, обумовлені недостатністю ферментів, що беруть участь у синтезі або руйнуванні глікогену, дефіцити можуть виникати в печінці, м’язах і викликати гіпоглікемію або відкладення ненормальної кількості або аномального типу глікогену (або його проміжок).

Існує кілька типів БНГ, кожен з яких ґрунтується на відсутньому ферменті. Симптоми різняться залежно від типу БНГ і можуть включати сповільнене зростання, стомлюваність, низький рівень цукру в крові, судоми м’язів і збільшення печінки. Кетогенна дієта може принести користь людям із деякими формами БНГ. Наприклад, БНГ III, також відома як хвороба Форбса-Корі, вражає печінку та м’язи. Кетогенна дієта може допомогти полегшити симптоми, надаючи формування кетонів, які можна використовувати як альтернативне джерело палива. БНГ V, також відома як хвороба Макардла, вражає м’язи та характеризується обмеженою здатністю виконувати фізичні навантаження. У випадку з БНГ V за дотримання кетогенної дієти протягом одного року переносимість фізичного навантаження різко збільшилася в 3-10 разів.

Люди з різними типами хвороби накопичення глікогену може спостерігатися різке поліпшення симптомів за дотримання кетогенної дієти.

Синдром поликистозных яичников (СПКЯ)

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) – це захворювання, що характеризується гормональною дисфункцією, яке часто призводить до нерегулярних менструацій та безпліддя. Однією з його відмінних ознак є інсуліно-резистентність, і багато жінок із СПКЯ страждають на ожиріння і насилу втрачають вагу. Жінки зі СПКЯ також схильні до підвищеного ризику діабету 2 типу. Прояви СПКЯ можуть включати збільшення росту волосся на обличчі, прищі та інші ознаки чоловічих статевих ознак, пов’язані з вищим рівнем тестостерону.

У жінок із СПКЯ, які дотримуються кетогенної дієти, може спостерігатися втрата ваги, зниження рівня інсуліну та покращення функції репродуктивних гормонів.

Діабет

Люди з діабетом часто виявляють відмінне зниження рівня цукру в крові на кетогенній дієті. Причому нормалізація глюкози характерно як діабету 1, так 2 типу. Діабетики,  які дотримуються кетогенної дієти, змогли припинити або зменшити дозування цукрознижуючих (анти-діабетичних) ліків. Учасники дослідження також втратили в середньому 8,7 кг і зменшили розмір талії, знизили рівень тригліцеридів та артеріальний тиск на кетогенній дієті.

Кетогенна дієта знижує рівень цукру в крові у людей із діабетом. У деяких випадках значення нормалізуються, і тому прийом ліків може бути припинено або зменшено до мінімуму.

Деякі види раку

Рак – одна з основних причин смерті у всьому світі. В останні роки наукові дослідження показали, що кетогенна дієта може допомогти в комбінованому лікуванні деяких типів раку при використанні разом із традиційними методами лікування, такими як хіміотерапія, променева терапія та хірургія. Багато дослідників відзначають, що підвищений рівень цукру в крові, ожиріння та діабет 2 типу пов’язані з раком грудей та іншими видами раку. Передбачається, що обмеження вуглеводів з метою зниження рівня цукру в крові та інсуліну може допомогти запобігти зростанню пухлини. Кетогенна дієта може бути особливо корисною при раку мозку.

Тематичні дослідження та аналіз даних пацієнтів виявили покращення при різних типах раку головного мозку, включаючи мультиформну гліобластому (GBM) – найбільш поширену та агресивну форму раку головного мозку. Дослідники наголосили, що дієта безпечна, але, ймовірно, має обмежене застосування як єдиний спосіб лікування.

Дослідники повідомляють про збереження м’язової маси та уповільнення росту пухлини у онкологічних хворих, які дотримуються кетогенної дієти у поєднанні з променевою або іншою протираковою терапією. Хоча кетогенна дієта може не впливати на прогресування захворювання при запущених і термінальних формах раку, проте кетогенна дієта безпечна для цих пацієнтів і потенційно покращує якість життя.

Дослідження показують, що кетогенні дієти можуть принести користь пацієнтам із певними видами раку у поєднанні з іншими методами лікування.

Аутизм

Розлади аутистичного спектру (РАС) – психічний розлад дитячого віку, що характеризується порушенням соціальної взаємодії та спілкування, повторюваними та стереотипними моделями поведінки та нерівномірним інтелектуальним розвитком, часто з розумовою відсталістю. Кетогенні дієти можуть бути корисними у поліпшенні поведінки у осіб з РАС. Аутизм має деякі загальні риси з епілепсією, і багато людей з аутизмом зазнають нападів, пов’язаних із надмірним збудженням клітин мозку. Дослідження показують, що кетогенні дієти знижують надмірну стимуляцію клітин мозку на мишах з аутизмом. Більше того, кетодієти покращують поведінку незалежно від змін судомної активності. Відзначаються поліпшення у патологічному ожирінні та збільшення IQ на 70 пунктів.

Ранні дослідження показують, що деякі люди з розладами аутистичного спектру можуть спостерігатися поліпшення поведінці, коли кетогенні дієти використовують у поєднані із іншими методами лікування.

Хвороба Паркинсона

Хвороба Паркінсона (БП) – це захворювання нервової системи, що характеризується низьким рівнем сигнальної молекули дофаміну. Недолік дофаміну викликає різні симптоми, включаючи тремор, порушення постави, скутість та труднощі при ходьбі та листі. Через захисний вплив кетогенної дієти на мозок та нервову систему, її досліджують як потенційну додаткову терапію БП.

Кетогенна дієта показала себе перспективною у поліпшенні симптомів хвороби Паркінсона як у дослідженнях на тваринах, так і на людях.

Ожиріння

Багато досліджень довели, що кетогенні дієти є більш ефективними для схуднення, ніж дієти з обмеженням калорій або низьким вмістом жирів. Більше того, вони зазвичай забезпечують інші поліпшення для здоров’я.

Чоловіки, які дотримуються кетогенної дієти, втрачали вдвічі більше жиру, ніж чоловіки, які дотримуються дієти з низьким вмістом жирів. Крім того, тригліцериди при кетогенній дієті значно знижуються, а «хороший» холестерин (ЛПЗЩ) збільшується. Здатність кетогенних дієт зменшувати почуття голоду – одна з провідних причин, чому вони добре допомагають при схудненні. Огляд досліджень показав, що кетогенні дієти з низьким обмеженням калорій допомагають людям почуватися менш голодними, ніж стандартні дієти з обмеженням калорій. Навіть коли на кетогенної дієті дозволяється їсти все, що вони хочуть, то вони зазвичай їдять менше через значний апетит ефекту кетонових тіл.

Дослідження показали, що кетогенні дієти дуже ефективні для схуднення у опасистих людей. Багато в чому це пов’язано з їх потужним пригнічуючим апетит дією.

СИНДРОМ ДЕФІЦИТУ ПЕРЕНОСЧИКА ГЛЮКОЗИ GLUT1
Синдром дефіциту транспортного ферменту глюкози 1 (GLUT1), рідкісне генетичне захворювання включає дефіцит особливого білка, який допомагає транспортувати цукор з крові в мозок. Симптоми зазвичай починаються невдовзі після народження і включають затримку у розвитку, труднощі з пересуванням, інколи ж і судоми. На відміну від глюкози, кетони не вимагають, щоби цей транспортний білок потрапляв з крові в мозок.

Таким чином, кетогенна дієта може стати альтернативним джерелом палива для мозку цих дітей. Дійсно, кетогенна дієта покращує деякі симптоми цього розладу. Дослідники повідомляють про зниження частоти нападів та поліпшення м’язової координації, уваги та концентрації у дітей, які дотримуються кетогенної дієти.

Було показано, що класична кетогенна дієта знижує судоми та інші симптоми у дітей із синдромом дефіциту GLUT1.

 

За матеріалами огляду PubMed, медичних та біологічних публікацій Національного центру біотехнологічної інформації (NCBI), розділу «Біотехнологія» Національної медичної бібліотеки США (NLM)

першоджерело: www.dietetika.com.ua за згодою автора

Выбрать валюту оплаты
Cart
  • No products in the cart.